Archiwum luty 2008


lut 16 2008 Podstawy: zmienne.
Komentarze: 0

Zmienne w PHP.

Co to właściwie  są zmienne. Ogólnie w programowaniu zmienna to obszar w pamięci komputera, w którym można przechowywać dane : liczby, dane tekstowe. Czyli, jeżeli zdeklarowałem zmienną ( tak ja kto pokazałem niżej ), to w pamięci operacyjnej komputera stworzyłem obszar, w którym mogę umieścić wartość na.: 1. W php zmienne w większości przypadków służą do przechowywania danych z pól formularzy na stronach www. Przypominam, choć to raczej oczywiste, że kod php wykonuje się na serwerze, a nam przesyła gotowe dane za pomocą znaczników XHTML.       

Zmienne w PHP deklarujemy w następujący sposób:

 $zmienna;

Można jej od razu przypisać wartość :

$zmienna=1;

Zmienne w php są bardzo wygodne do stosowania, gdyż nie trzeba deklarować ich typu. Parser sam ustala typ zmiennej na podstawie przypisanej do niej wartości. Pamiętać należy, że w php w nazwach także zmiennych rozróżniana jest wielkość liter czyli $zmienna to nie jest to samo co np. $zmieNna.

O tym jak pobrać dane z formularza i jak je przypisać konkretnym zmiennym dowiemy się później.

Teraz skupmy się na tym co można zrobić z zmienną $zmienna;, jest ona tak jak widać równa 1. Możemy ją wyświetlić:

echo $zmienna;- funkcja echo to podstawowa wyświetla zawartość zmiennej $zmienna w przeglądarce.

Jak mówiłem zmienne łączą się z formularzami więc my możemy nie chcieć by jakieś pole formularza było puste. Można to sprawdzić za pomocą JavaScript i tak właściwie się robi by było szybciej i żeby nie obciążać niepotrzebnie serwera, gdyż JavaScript wykonuje się na komputerze, za pomocą którego przeglądamy www. Natomiast po stronie php też powinniśmy stosować takie zabezpieczenia. Są sytuacje, gdy nie wolno nam dopuścić by jakaś zmienna była pusta, czyli by nie zawierała wartości. Są też i takie sytuacje, że gdy zmienna a nie zawiera wartości to robimy coś innego, niż gdy zawiera jakąś wartość.

empty($zmienna) - ta funkcja zwraca 1 jeżeli  $zmienna nie zawiera  wartości.

 

...cdn 

 

 

 

lut 16 2008 Wprowadzenie
Komentarze: 0

Dlaczego właśnie PHP?
Odpowiedź jest prosta tan język jest jednym z lepiej nadających się do programowania na potrzeby internetu, a poza tym jest stosunkowo łatwy do opanowania. Doskonale także współpracuje z bazami danych MySql - czyli jednym z najbardziej popularnych systemów na świecie. MySql zdobył ogromną popularność, choć nie jest to najwydajniejszy i najbezpieczniejszy system bazodanowy. Postaram się przekazywać wszystkim w tym blogu wszystkie nowinki nowinki związane z językiem PHP. Zakładam tutaj, że osoby czytające bloga mają już jakieś doświadczenie w używaniu XHTML, oraz orientują się w Kaskadowych Arkuszach stylów. Do prowadzenia ćwiczeń polecam zestaw narzędzi  XAMPP. Jest to  serwer  APACHE +  MySql +  PHP, czyli wszystko  czego nam potrzeba. Serwer Apache posiada również inne wartościowe zestawy narzędzi ale nie będziemy o nich tutaj mówić. Edytor tekstowy pozostawiam do wyboru ćwiczącemu. Ja używam Notepad++ - z przyzwyczajenia. Ważne jest by dany edytor zapisywał pliki jako zwykły tekst, czyli żeby nie dodawał na początku, czy na końcu pliku żadnych znaczników. Na koniec jeszcze jedna uwaga, omawiana tutaj jest piąta wersja języka PHP.